תוכן העמודדלג על תוכן העמוד
מבחן השוואתי: חיסכון באנרגיה זה EC
Ebmpapst ערכה מבחן השוואתי בין מפוח צנטריפוגלי בקוטר כנף 250 מ"מ עם מנוע AC סטנדרטי למפוח בקוטר כנף זהה ומנוע חכם EC. הממצאים: חיסכון ניכר בצריכת האנרגיה לטובת מנועי ה-EC, ביצועים מיטביים והחזר השקעה מהיר
23/10/2012

מפוחים צנטריפוגליים חכמיםיצרנית המפוחים והמנועים הגדולה בעולם, ebmpapst, חשפה לאחרונה נתוני בדיקה השוואתית שבוצעה לאחרונה במפעלי החברה בגרמניה והתוצאה לא מותירה צל של ספק: מנועי ה-EC חסכוניים בהרבה ממנועי ה-AC הכוללים ווסתי תדר, ומהווים השקעה בטוחה לחיסכון ניכר בתצרוכת האנרגיה ולספיקות אוויר משופרות של המפוחים, כאחד.

המבחן ההשוואתי בדק את נתוני צריכת האנרגיה של שני מפוחים צנטריפוגליים בעלי קוטר מאיץ של 250 מ"מ, עם מנועים שונים – האחד, עם מנוע AC סטנדרטי ומשנה מהירות VFD, ואילו השני, מפוח צנטריפוגלי עם מנוע EC חכם הכולל בקרת מהירות מובנית.

על פי נתוני הבדיקה, עולה כי ספיקות האוויר המתקבלות במפוח עם מנוע ה-EC הינן גבוהות יותר בכל לחצי העבודה ואף בלחצי עבודה גבוהים בהשוואה למפוחי ה-AC  - 120 מ"מ לחץ מים, לעומת 100 מ"מ לחץ מים למפוחים מהדור הקודם.

מממצאי הבדיקה עולה עוד כי החזר ההשקעה המתקבל לאורך זמן מהשימוש במפוחי ה-EC הוא גדול יותר מזה המתקבל במפוחי ה-AC, נוסף ליתרונות הבולטים המתקבלים בשימוש במפוחים מהסוג הראשון: רמות רעש נמוכות יותר, פרופיל התקנה נוח יותר, עיצוב אווירודינמי ייחודי, משקל נמוך ודרגת הגנה IP 54, להגנה מפני לחות ואבק, כסטנדרט לעומת IP 20  במפוחי AC סטנדרטיים.

נוסף לכך, התקנת מפוחי ה-
EC  מונעת מהמשתמש את הצורך במנגנון הגנה
תרמי למנוע (Overload) ובפילטר נגד רעשים אלקטרו-מגנטיים (EMC).

עבור לתוכן העמוד