תוכן העמודדלג על תוכן העמוד
המעבר לשימוש במפוחי אוויר: השקעה מניבה לחיסכון באנרגיה
9/08/2012

צוותי מפעל פזקר, העוסקים בייצור מוצרי איטום, בדקו ומצאו כי השימוש במדחסי אוויר אינו מוכיח עצמו מבחינה כלכלית והחליטו לנקוט בפעולות מתקנות להתייעלות אנרגטית. חברת אחים פולק, המתמחה בליווי וייעוץ הנדסי לפרויקטים מסוג זה, נרתמה למהלך וסיפקה למפעל מפוחי אוויר שהביאו לחיסכון מיידי של כ-60% בצריכת החשמל וצפויים להביא להחזר השקעה תוך 18 חודשים

 

מערכת 5 מפוחי אוויר מסוג להביםההתייקרויות התכופות במחירי האנרגיה וחוסר הוודאות הכלכלית בשווקים, חידדו במפעלים את חשיבות נקיטת פעולות המעודדות התייעלות אנרגטית בתהליכי הייצור. כחלק ממגמה זו, בדקו לאחרונה במפעל פזקר, העוסק בייצור סוגים שונים של מוצרי איטום, כיצד ניתן להפוך את תהליכי הייצור ליעילים יותר מבחינה אנרגטית.

 

בבדיקה שנערכה במפעל על-ידי צוות טכני מיוחד בראשות מנהל התפעול, האחזקה, החשמל והטכנולוג הראשי, זיהה הצוות בזבוז חשמל מהותי בשימוש המפעל במדחסים לאספקת אוויר, היות ולחץ האוויר הנדרש לייצור, קטן בהרבה מלחץ העבודה של המדחסים, ולפיכך היה צורך בהפחתת לחץ האוויר של המדחסים.

 

תהליך זה של הפחתת לחץ בצורה קיצונית, היווה גורם להפסדי אנרגיה משמעותיים וזאת עקב הצורך בהשקעת האנרגיה הראשונית במדחסי האוויר ללחץ המרבי שלהם, הקטנת הלחץ לרמה נמוכה יותר, תוך כדי הפסדי אנרגיה של פליטת חום, ויתרה מכך, הטעמת רכיבים הכרחיים לפעילות המדחסים בקו הייצור, כגון: מייבשים, משתיקי קול, מסנני שמן, מחליפי חום ועוד.

 

לאחר פניית מפעל פזקר לחברת אחים פולק, לאיתור חלופה חסכונית יותר לפעולת מדחסי האוויר, נעשו בדיקות משותפות לניתוח ספיקות האוויר בפועל, אל מול נקודת הלחץ הדרושה. בתום הבדיקות נמצא כי המעבר לשימוש במפוחי אוויר מסוג להבים מסדרת X החדשה של Becker, יצרנית המשאבות המובילה מגרמניה, יביא לחיסכון אנרגטי משמעותי.

 

בניתוח הכלכלי, אל מול ההשקעה הראשונית ברכישה, יחד עם עלויות החשמל הצפויות, נמצא כי המעבר לשימוש במפוחי אוויר מביא לחיסכון מיידי של כ-60% מצריכת החשמל השוטפת ולהחזר השקעה תוך 18 חודשים.

 

חיסכון מהותי זה הוא הערך הישיר בהחלפת המדחסים במפוחים , אליו מתווסף החיסכון העקיף בהוצאות אחזקת מדחסי האוויר היקרה, הכוללת שירות שנתי של החלפת שמן , מסננים. בנוסף, פעולת מדחסי האוויר באופן של אספקה רצופה של ספיקה, מביא לבלאי מואץ, עקב פעולה מאומצת, ומחייב ניקוי תכוף של המערכות ולהפסקות שיפוצים תכופים.

 לוח פיקוד להפעלת המפוחים במפעל

מערכת מפוחי האוויר החדשה במפעל נבדקה לאחר התקנתה ופועלת לשביעות רצון פזקר מזה כמספר חודשים, בהצלחה מרובה. הסדרה החדשנית של מפוחי האוויר של Becker, שהותקנה במפעל פזקר, מקנה שילוב איכותי של להבים ייחודיים וחבילת אחריות מורחבת כנגד שחיקה ובלאי מוקדם. סדרה ייחודית זו קבעה רף חדש של סטנדרטים של פעולה לאורך 35,000 שעות עבודה ברצף, לפני הצורך בהחלפת הלהבים.

 

אחריות היצרן היא ל-20,000 שעות עבודה או לחילופין 3 שנים מהפעלת המשאבה (כל המוקדם מביניהם). אם יהיה צורך בהחלפת הלהבים מוקדם יותר, היצרן יחליפם ללא כל תשלום נוסף. חשוב להבהיר כי אין כיום בשוק אחריות דומה, בייחוד כשהיצרנים המתחרים, החליטו לזנוח את תחום הלהבים ולעבור לטכנולוגיות אחרות היקרות יותר משמעותית.

 

חברת אחים פולק, המתמחה בהתאמת פתרונות שאיבה להתייעלות אנרגטית, מציעה לכל מפעל ולכל חברה יצרנית, העושה שימוש בתהליכים העושים שימוש במדחסי אוויר בזבזניים, לבדוק את כדאיות ההסבה למפוחי האוויר, שיחזירו את ההשקעה בזמן קצר, דוגמת השימוש במפעל פזקר.

 

• לסקירת מגוון מפוחי האוויר של אחים פולק לחץ כאן >> 

• לסקירת משאבות הוואקום היבשות של Becker לחץ כאן >>

• לפרויקטים נוספים של אחים פולק לחץ כאן >>

עבור לתוכן העמוד