תוכן העמודדלג על תוכן העמוד
ערכי סף חדשים למדד עומס החום לבקר
30/11/2009

ערכי סף חדשים למדד עומס החום לבקר (THI)
אנו לא טעינו, התנאים פשוט השתנו

מאת: ישראל פלמנבאום, פורסם בעיתון משק הבקר, ממשק צינון.

מדד ידוע ומוכר למדידת עומס חום, עמד במשך עשרות שנים עד שהוא נבחן מחדש בכלים ובהיקפים גדולים ונמצא שצריך לעדכן אותו כלפי מטה. ד"ר ישראל פלמנבאום עוקב אחר מה שקורה בתחום זה בעולם ומצא שמחקר מקיף באוניברסיטת אריזונה מוריד את סף עומס החום שמחייב פעולה אקטיבית של הרפתן להקלה על עומס החום של הפרה – מעניין מאוד.


מדד עומס החום
דורות של אנשי מקצוע, חורים, מדריכים ויצרני חלב, עשו ועושים עד היום שימוש במדד עומס החום לבקר (THI), כאמצעי לאפיון התנאים האקלימיים שאליהם נחשפות הפרות, בעיקר בעונת הקיץ. הדבר נכון בעת ניתוח ממצאי ניסויים וסקרים, כמו גם בפעילות היצרנית השגרתית ברפת.

מדד עומס החום לבקר, הנפוץ ביותר, מבוסס על הנוסחה הכוללת את טמפרטורת הסביבה והלחות היחסית בזמן נתון. על בסיס נתונים אלה, מחושבת דרגות אי הנוחות שאליהן נחשפות הפרות ומתקבלות החלטות הנוגעות לקביעת מיקום הקמתן של רפתות, כמו גם לאופן ולעוצמת ההפעלה של אמצעים להפגת חום מהפרות בקיץ.

מדד עומס החום שבו אנו משתמשים, פותח לראשונה בשנת 1958 ע"י החוקר Thomוחוב' מאוניברסיטת קולומבוס במיזורי. המדד פותח ע"י הכנסת פרות לחדרי אקלים שבהם שונו תנאי הטמפרטורה והלחות לרמות שונות וקבועות ונרשמו ביצועי צריכת המזון וההנבה שלהן. לשם ביצוע המדידות נעשה שימוש בפרות שתנובתן היומית נעה בין 3 ל – 3 ק"ג. על בסיס עבודה זו נקבע הערך 72 (כבנוסחה מבוטאת טמפרטורת הסביבה במעלות פרנהייט), כערך הקריטי, אשר מעבר לו צפויות הפרות החולבות לסבול מהכבדת חום וביצועיהן עלולים להיפגע.

למרות העובדה, שלגובה התנובה השפעה מכרעת על מידת רגישותה של הפרה החולבת לתנאי חום, לא נעשו מאז פרסום ערך קריטי זה, לפני כ – 40 שנה, בחינות חוזרות של הנושא, כדי להתאימו לתנאים המשתנים. מאחר וכך, ממשיכה קהיליית המדע בעולם והעוסקים בתחום הבקר לחלב, להשתמש בערך הסף 72 כערך שמעבר לו צפויות הפרות להימצא במצב עקת חום וככל הניתן, יש להפעיל אמצעים להקלת החום מגופן.

המחקרים החדשים
בשנים האחרונות הוקם באוניברסיטה של אריזונה הנמצאת בעיר טוסון, מרכז מחקרי מיוחד במינו ובו חדרים מבוקרי אקלים, שבהם ניתן לשנות את הטמפרטורה, הלחות, הקרינה ועוצמת הרוח. המרכז, שבנייתו ממונה ברובה מתקציב משרד החקלאות הפדרלי של ארה"ב, נועד לסייע בגיבוש הידע הדרוש כדי לאפשר הגברת ייצור החלב באזורים החמים של דרום ארה"ב, שאליהם "נודד" חלק ניכר של עדר החלב של מדינה זו. המרכז מנוהל ע"י ד"ר Bob Collier , עמית מחקר לרבים מאיתנו בישראל, העוסקים בתחום הקשר שבין האקלים וייצור החלב. בנוסף למגוון התנאים האקלימיים שבהם ניתן לשלוט בחדרי האקלים של המרכז החדש, קיים בו גם היתרון של היכולת לתכנת את המערכת, כך שתדמה תנאים ומחזוריות אקלימית, הקיימים כמעט בכל מקום על פני כדור הארץ.

 

עבור לתוכן העמוד