תוכן העמודדלג על תוכן העמוד
בגלל הצינון של הפרות: בייבי בום ברפתות

אהבת קיץ
בגלל הצינון של הפרות: בייבי בום ברפתות

מאת אפרת זמר

במשרד החקלאות ביקשו בסך הכל להקל קצת על הפרות הסובלות מהחום הכבד ולצנן את הרפתות. אבל מסתבר שהירידה בטמפרטרות דווקא העלתה את הלהט בין הפרות לפרים, והתוצאה: "בייבי בום" - הכפלת מספר ההריונות.
"הפרות לא מצליחות להסתגל לחום הישראלי,"הסבירו אתמול במשרד החקלאות, "והדבר האחרון שפרה מסוגלת לחשוב עליו בעיצומו של הקיץ הוא להיכנס להיריון. אבל ברגע שהתחיל צינון הרפתות, שנעשה במבצע משולב של המשרד והתאחדות מגדלי הבקר, החשק חזר לרפת.
עם שילוב של מאווררי ענק ומתזים היוצרים גשם מלאכותי בתוך הרפתות, גם הייאוש של להיות פרה בחום של אוגוסט נעשה נסבל.
מלבד ההריונות הרבים, במשק החלב מיהרו לראות את תוצאות ההקלה על הפרות גם בתנובת החלב. בקיץ האחרון חלה עלייה של עשרה אחוזים בתנובה, שמשמעותה היא עוד עשרות מיליוני ליטרים של חלב.
עד כה ההבדלים בתנובת החלב בין הקיץ לחורף היו משמעותיים ושיבשו את צריכת החלב, אבל במשרד החקלאות מעריכים כי בזכות הצינון, הפער בין ייצור החלב בקיץ ובחורף יעמוד על שני אחוזים בלבד ויהיה קל יותר להתמודד איתו.
"צמצום הפער בין ייצור החלב בקיץ ובחורף הוא אחד היעדים החשובים שהציב לעצמו משק החלב בישראל בשנים האחרונות,"אמר אתמול ד"ר ישראל פלמנבאום, מנהל האגף לבעלי חיים בשירות ההדרכה של משרד החקלאות, והוסיף כי "פרויקט צינון הרפתות הוא הצלחה בקנה מידה עולמי."

עבור לתוכן העמוד